Προσθήκη προσωνυμίας "ΣΠΥΡΟΣ ΜΟΥΣΤΑΚΛΗΣ" στο σχολείο μας

Διαβάζοντας το ΦΕΚ της απόφασης προσθήκης της προσωνυμίας «Σπύρος Μουστακλής» στο όνομα του σχολείου μας (Αριθμ. Απόφασης: Φ10/40390/Δ1/24-3-2020), νιώθουμε μεγάλη χαρά και περηφάνεια και ακόμα αναλογιζόμαστε ότι κλείνει ένας κύκλος .

Ένας κύκλος που ξεκίνησε τον Σεπτέμβρη του 2019 όταν έπεσε η ιδέα. Και η ιδέα πήρε τον δρόμο της και αγκαλιάστηκε αρχικά από τον Σύλλογο Διδασκόντων  και τον Σύλλογο Γονέων και μετά από το Δημοτικό Συμβούλιο, τη Δ/νση Π/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου, την Περιφερειακή Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης και τέλος από το Υ.ΠΑΙ.Θ.

Ήταν όνειρο κι έγινε πραγματικότητα, ήταν χρέος κι έγινε πράξη! Κι έτσι το σχολείο μας απέκτησε όνομα και μάλιστα ένα όνομα που ταυτίζεται με τον αντιστασιακό και αντιδικτατορικό αγώνα, με τις ιδέες της δημοκρατίας, της ελευθερίας και της αξιοπρέπειας.

Αν και κλείνει ένας κύκλος, αυτός του χρέους, αισθανόμαστε ότι ανοίγει ένας άλλος, αυτός της τιμής. Κι εμείς είμαστε αποφασισμένοι στο σχολείο μας, μαθητές, δάσκαλοι και γονείς να τιμούμε τον ήρωα Σπύρο Μουστακλή σε κάθε ευκαιρία.

Έτσι κι αλλιώς αισθανόμαστε το πνεύμα του να τριγυρνά ανάμεσά μας και να χαμογελά!

Η Διευθύντρια του 43ου Δημοτικού Σχολείου «Σπύρος Μουστακλής»

Περβολαράκη Χρυσάνθη