Είμαστε όλοι αστερόσκονη (ΙΙ)

"Είμαστε όλοι αστερόσκονη"

Ολοκληρώθηκε στις 29 Νοεμβρίου η δράση της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας με τίτλο "Είμαστε όλοι αστερόσκονη". Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συνεργασίας με την ομάδα “Playing with Protons” που αποτελεί μια πρωτοβουλία του πειράματος CMS του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πυρηνικών Ερευνών CERN . Στόχος της πρωτοβουλίας αυτής είναι να έρθουν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου σε επαφή με τον επιστημονικό τρόπο σκέψης και τη σύγχρονη φυσική μέσα από δραστηριότητες που θα καλλιεργήσουν τον ενθουσιασμό τους για την επιστήμη και την τεχνολογία.
Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς της ομάδας (Φωτεινή Σιλιγάρδου-πληροφορικό, Μαρία Λουμπάκη-δασκάλα, Ελένη Τζαγκαράκη-εικαστικό, Βούλα Σμαραγδάκη- δασκάλα) για την υπέροχη συνεργασία!