Εκδήλωση-Βιωματική δράση στο σχολείο μας

Ένα σχολείο ανοικτό στην κοινωνία, ένας τόπος συνάντησης ανταλλαγής απόψεων, επιμόρφωσης και δια βίου μάθησης.

Στο σχολείο μας το Σάββατο 5/11/2017 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, με πρωτοβουλία της Ομάδας Βιβλίου του Συλλόγου Εκπ/κών Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηρακλείου «Δομ. Θεοτοκόπουλος», φιλοξενήσαμε συναδέλφους δασκάλους και νηπιαγωγούς. Με εισηγήτριες την κ. Νίκη Δεληκανάκη, Δρ. Επιστημών της Αγωγής και την κ. Αντωνία Κωνιού, Νηπιαγωγό, οι συνάδελφοι ανταποκρίθηκαν στο «κάλεσμα» της Ομάδας Βιβλίου και δημιούργησαν ποιήματα χαϊκού με πέτρες ανακαλύπτοντας βιωματικά τη σχέση της μαντινάδας της Κρήτης και των χαϊκού της μακρινής Ιαπωνίας. Οι συνάδελφοι με την επιτυχημένη ολοκλήρωση του σεμιναρίου συνειδητοποίησαν και πρότειναν και τρόπους υλοποίησης πρωτότυπων και ενδιαφέροντών ανάλογων προγραμμάτων στις τάξεις τους.