Επέτειος 28ης Οκτωβρίου - Επίσκεψη σε κέντρο φροντίδας ηλικιωμένων

Σήμερα ήταν μια ημέρα μνήμης για τους μεγάλους και μια ημέρα γνώσης και μάθησης για τους μικρούς μας μαθητές. Με πρωτοβουλία της κας. Εμμανουέλας Περυσινάκη, δασκάλας του Α1, και της κας  Μουρτζάκη Βάλλιας, δασκάλας του ΣΤ1, επισκεφθήκαμε το Κέντρο Μέριμνας και Φροντίδας ηλικιωμένων Αγ. Μηνά. Οι μικρότεροι μαθητές μας με τη δροσιά και τη χάρη τους, καθώς και οι μεγαλύτεροι με τη συγκινητική τους αναφορά στο παρελθόν, έδωσαν μια διαφορετική νότα σε αυτή την επέτειο. Ακούσαμε ποιήματα και τραγούδια, είδαμε ντοκουμένα της εποχής, συγκινηθήκαμε και δακρύσαμε με τις ιστορίες που μας διηγήθηκαν οι άνθρωποι που ζήσανε τα γεγονότα εκείνης της εποχής. Μια διαφορετική γιορτούλα για να μάθουν οι νεότεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι.

Υπεύθυνοι συνοδοί:

Περυσινάκη Εμμανουέλα (Δασκάλα), Μουρτζάκη Ευαγγελία(Δασκάλα),Κρητικός Θέμης(Μουσικός),Τσάϊμα Ειρήνη(Γυμνάστρια).​