Η Γ' Τάξη ταξιδεύει με προορισμό τη Μοντέρνα Τέχνη

Τα παιδιά της Γ΄Τάξης επισκέφτηκαν το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Τσίκι τσίκι...στο μουσείο. Αλέξης Ακριθάκης". Το βιβλιοφάγο  δρακάκι τα είχε ήδη προετοιμάσει στο σχολείο όπου είχαν παίξει ένα σωρό παιχνίδια και είχαν φτιάξει μια μικρή έκθεση για τον ζωγράφο.
Κάθε επίσκεψη στο Ιστορικό Μουσείο είναι μια υπέροχη εκπαιδευτική εμπειρία. Τα παιδιά προσέγγισαν με παιγνιώδη τρόπο τη Μοντέρνα Τέχνη, γνώρισαν το πολυδιάστατο έργο του Αλέξη Ακριθάκη, εντόπισαν και αναγνώρισαν τα σύμβολα που χρησιμοποιεί στο έργο του και έφτιαξαν μ' αυτά απίθανες χρωμοϊστορίες. Απελευθέρωσαν τη σκέψη, τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους και επέστρεψαν με τις βαλίτσες τους γεμάτες μοναδικές εμπειρίες.
"Η βαλίτσα  του Αλέξη Ακριθάκη" περιέχει, παιχνίδια, μνήμης, παρατηρητικότητας, δημιουργικής γραφής, παζλ καθώς και μια παρουσίαση για τον ζωγράφο θα παραμείνει στη Βιβλιοθήκη του σχολείου για όποιον εκπαιδευτικό τη θελήσει, είτε από το σχολείο μας είτε από άλλο σχολείο.