Τα εκτάκια του σχολείου μας υιοθετούν τα πρωτάκια

Με τον πιο όμορφο και γλυκό τρόπο έκλεισε η πρώτη εβδομάδα για το σχολικό έτος 2018-2019. Συγκεκριμένα την τελευταία ώρα της Παρασκευής το ΣΤ1 και ΣΤ2 περίμεναν  στην αυλή με ανυπομονησία για να γνωρίσουν τα παιδιά του Α1 και Α2. Σκοπός της συνάντησης η υιοθεσία !!!  Με απώτερο στόχο αφενός την ομαλή προσαρμογή των μικρών μαθητών μας στο νέο τους σχολικό περιβάλλον και αφετέρου τη δημιουργία φιλικών σχέσεων μεταξύ διαφορετικών ηλικιακών ομάδων κάθε εκτάκι υιοθέτησε ένα πρωτάκι και ανέλαβε να το προστατεύει, να το καθοδηγεί και να το βοηθάει καθ’ όλη  τη διάρκεια της χρονιάς. Τα πρωτάκια αντιμετώπισαν τη διαδικασία σαν ένα παιχνίδι, όμως σιγά σιγά  θα καταλάβουν ότι θα μπορούν ν' απευθυνθούν και σε κάποιον άλλον εκτός από τους δασκάλους για οτιδήποτε τους απασχολεί . Από την άλλη μεριά τα εκτάκια ενθουσιασμένα για την αποστολή που ανέλαβαν θα κρατούν τα μάτια τους συνεχώς ανοιχτά για οτιδήποτε μπορεί να χρειαστούν τα πρωτάκια.

Μπράβο σας παιδιά!!!

Να έχουμε μια όμορφη και δημιουργική χρονιά!!!