Μεσογειακή διατροφή, φιλική στο περιβάλλον!

Τη φετινή χρονιά οι  δασκάλες της  Γ΄ τάξης του σχολείου μας σε συνεργασία με τη γυμνάστρια  κ. Ειρήνη , στα πλαίσια των διδακτικών  εκπαιδευτικών προγραμμάτων και επιμορφωτικών δραστηριοτήτων, υλοποίησαν  το πρόγραμμα: «Μεσογειακή διατροφή, φιλική στο περιβάλλον! ».

Στόχος του προγράμματος ήταν  τα παιδιά:

• Να μάθουν να είναι υπεύθυνα για την υγεία τους και να την προστατεύουν.
  • Να μάθουν για την επίδραση της ρύπανσης του περιβάλλοντος στην υγεία ώστε να συνειδητοποιήσουν ότι η προστασία  του περιβάλλοντος έχει ως άμεσο και μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα την προστασία της υγείας μας.
  • Να συνδέσουν την προστασία του περιβάλλοντος με την καλλιέργεια και κατανάλωση υγιεινών τροφών (βιοκαλλιέργειες).
  • Να μάθουν να προστατεύουν  το περιβάλλον από τη  ρύπανση και να βοηθήσουν στη μείωση των πλαστικών.   Να γνωρίσουν τους κινδύνους της κακής διατροφής και της υπερκατανάλωσης.

Για το σκοπό  αυτού του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν τα εξής:

1. Ανάγνωση βιβλίων και συμπλήρωση έντυπου υλικού,
  2. γνωριμία με τη Μεσογειακή διατροφή,
  3. επίσκεψη στο Παγκρήτιο στάδιο με σκοπό τη γνωριμία με τα αθλήματα που προάγουν την υγεία
  4. χριστουγεννιάτικο θεατρικό δρώμενο με θέμα τη σωστή διατροφή τις μέρες των γιορτών και τίτλο «Η επανάσταση των φρούτων και των λαχανικών»,
  5. εναλλακτικοί τρόποι άσκησης αναδεικνύοντας και ενισχύοντας τη σωστή – υγιεινή διατροφή και τη δυνατότητα  βελτίωσης της υγείας
  6. προβολή βίντεο
  7. καθαρισμός παραλίας και ανακύκλωση στην τάξη μας
  8. επιτραπέζια παιχνίδια
  9. και τέλος κυνήγι θησαυρού με θέμα τη διατροφή και όχι μόνο.