Οι γιαγιάδες του Β2 μαγειρεύουν για τα εγγόνια τους

Μια συνάντηση έκπληξη ετοίμασαν οι μαθητές του Β2 για τις αγαπημένες τους γιαγιάδες με αφορμή το βιβλίο της Χαράς Μαραντίδου « Εγώ + Εσύ = Μαζί: Η τέχνη του να είσαι γιαγιά».

Εκείνες έφτιαξαν το αγαπημένο φαγητό για το εγγόνι τους, διάλεξαν μια φωτογραφία από τα παλιά και κατέφθασαν όλο καμάρι στο σχολείο μας. Και κάπως έτσι, ξεφυλλίζοντας τις σελίδες του βιβλίου, αρχίσαμε να μιλάμε για τις αγαπημένες συνταγές των εγγονών τους, για τις «σκανταλιές» που κάνουν μαζί τους, κρυφά από τη μαμά, προκειμένου να μη τους χαλάσουν χατίρι , για τις μαγειρικές, τα παραμύθια, ιστορίες από τα παλιά, ιστορίες της γιαγιάς, ιστορίες σαν παραμύθι…  Τα εγγόνια είχαν ετοιμάσει κι εκπλήξεις για αυτές τις μοναδικές γιαγιάδες. Παιχνίδι μνήμης, για να τις βοηθάμε να μην ξεχνάνε, δροσιστική μάσκα ματιών, γιατί θέλουμε να είναι πάντα φρέσκες και όμορφες και βέβαια  απολέπιση και μασάζ χεριών, γιατί το χάδι τους είναι το πιο τρυφερό και το πιο συμαντικό για την ψυχική ανάπτυξη του εγγονιού τους.

Στιγμές μοναδικές, τρυφερές, γεμάτες αναμνήσεις!

Να είσαστε  πάντα καλά γιαγιάδες μας! Σας ευχαριστούμε πολύ!

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο σχετικό άρθρο στο Βιβλιοδρόμιο