Θεατρική παράσταση «ο Γατοπατέρας»

Τα τμήματα Α1, Α2 και Β1 κλείσαμε για τις διακοπές του Πάσχα με μία πολύ όμορφη επίσκεψη στο σχολείο μας … «νιαούρισε» για εμάς «ο γατοπατέρας» με τη θεατρική ομάδα «σβούρα».
Μια κακιά μάγισσα, άγριοι κουρσάροι μα και ένας … κάτης με τη θυγατέρα του και τον έξυπνο ντελικανή μάς μετέφεραν στον κόσμο των παραμυθιών μέσα και από τους ιδιωματισμούς της κρητικής διαλέκτου και μας ταξίδεψαν σε χώρες ονείρου όπου όλα είναι πιθανά να συμβούν! Μηνύματα αγάπης και πίστης στο καλό, αξίες όπως η συλλογικότητα και η προσφορά «πέρασαν» αβίαστα στους μικρούς μαθητές και κρατήθηκε αμείωτο το ενδιαφέρον και το δικό τους και των δασκάλων καθ’ όλη τη διάρκεια της παράστασης!
Οι πολύ καλές ερμηνείες των ηθοποιών Γιάννη Πανταγιά, Έλλης Τσουρλαδάκη, Νίκου Αξιώτη, οι έξυπνοι διάλογοι, οι γρήγορες εναλλαγές και η όμορφη κίνηση, τα κουστούμια, η πρότυπη μουσική με την εξαιρετική σκηνοθεσία του Γιάννη Πανταγιά μάς κέρδισαν πραγματικά όλους!
Η θεατρική παράσταση είναι βασισμένη στο ομώνυμο παραμύθι της Μαρίας Ζωγραφάκη-Σπυριδάκη, «ο γατοπατέρας». Η πολύ όμορφη διασκευή είναι από την ομάδα της «σβούρας», οι στίχοι των τραγουδιών της Έλλης Τσουρλαδάκη και του Νίκου Αξιώτη.
«Σβούρα», θα περιμένουμε να σας ξανασυναντήσουμε στην επόμενη περιστροφή σας…