Επίσκεψη της A’ τάξης στο ιστορικό και λαογραφικό μουσείο Ηράκλειου και ο «εξυπνοτροφούλης»

Η επαφή και οι εμπειρίες μας στο πραγματικά εξαιρετικό Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου ήταν μοναδικές! Με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ο κύκλος του ψωμιού», επισκεφτήκαμε το Κρητικό Σπίτι και στη συνέχεια στρώσαμε το τραπέζι του γεωργού με προϊόντα από το καλάθι του μέσα από διαδραστικό μουσικοκινητικό παιχνίδι και εκπαιδευτική προβολή.

Ευχαριστούμε το Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου το οποίο για άλλη μια χρονιά φιλοξενεί δωρεάν μαθητές των σχολείων μας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κυρία Καμπάνη και τους συνεργάτες της.

Ο «Εξυπνοτροφούλης» και η κυρία Μαρία Βασιλάκη μάς  επισκέφτηκαν στις τάξεις μας και μέσα από παιδαγωγικές βιωματικές δράσεις μάθαμε για την πυραμίδα της διατροφής και τις ομάδες τροφίμων. Ευχαριστούμε κ. Βασιλάκη! Ευχαριστούμε Εξυπνοτροφούλη! Να μας ξανάρθετε!