Το «Χριστουγεννιάτικο Κάστρο»

Το «Χριστουγεννιάτικο Κάστρο» είναι και πάλι κοντά μας για δεύτερη χρονιά στην Πλ. Ελευθερίας, από 01.12. 2017 ως και 07.01.2018, μετά από τη μεγάλη επιτυχία της πρώτης διοργάνωσης που ξεπέρασε πέρυσι τις 300.000 άτομα σε επισκεψιμότητα, όπως καταγράφηκε από το ηλεκτρονικό σύστημα στην είσοδό του.

Θα υπάρχουν καθημερινές καλλιτεχνικές, μουσικές, θεατρικές κ.ά. εκδηλώσεις κινηματογραφικές προβολές, animation, διαδραστικά εργαστήρια, χειροτεχνικές και γαστρονομικές δράσεις, φωτογραφικές εκθέσεις και πολλές εκπλήξεις, όλα δωρεάν! Στόχος μας είναι και η ενεργοποίηση σχολικών ομάδων στο χώρο ώστε να εξασφαλιστεί η επίσκεψή του ως «σχολικός περίπατος» στην περίοδο πριν κλείσουν τα σχολεία (1-22 Δεκεμβρίου). Θα υπάρχει συμμετοχή με χριστουγεννιάτικα έθιμα συλλόγων Ελλήνων εκτός Κρήτης αλλά και αλλοδαπών, προσκοπικών σωματείων, περιβαλλοντικών ομάδων, ομάδων ενημέρωσης ή εθελοντικής προσφοράς σε κοινωνικά θέματα, όπως και συλλόγων ΑμΕΑ.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο συνημμένο έγγραφο.