Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

Το σχολείο μας λέει ΟΧΙ στη ΒΙΑ και τον Εκφοβισμό!!!

Την Παρασκευή 19/12/2014, την αφιερώσαμε ως μέρα ενάντια στη βία και τον Σχολικό Εκφοβισμό.

oxi stin bia 1

Το πιο γλυκό γλυκό!!!! Από το Α1 και Α2

oxi stin bia 2

Ναι στη φιλία όχι στη Βία (Β2 κια Δ1)

oxi stin bia 3

Το σχολείο της χαράς:Β2 και Δ1

oxi stin bia 4

oxi stin bia 5

oxi stin bia 6

πανό εργαστήρι Εικαστικών

'Ολες οι τάξεις με ποικίλλες δραστηριότητες αναφέρθηκαν στο φαινόμενο κι ευαισθητοποίησαν τους μαθητές. Προβολές ταινιών, βίντεο, εικαστικές δημιουργίες, κατάλληλα βιβλία, θεατρικό παιχνίδι, χρησιμοποιήθηκαν ώστε να αναδείξουμε το φαινόμενο, να το οριοθετήσουμε και να δεεσμεευτούμε όλοι μας , ότι δεν θα επιτρέψουμε να έχει θέση στο σχολείο μας.

Επειδή όλες οι έρευνες έχουν δείξει ότι η βία , είναι φαινόμενο συστημικό, καλέσαμε τους Γονείς (συμμετείχαν πάνω από 150 άτομα) και τους μίλησε η Κοινωνική Λειτουργός του ΚΕΣΑΝ κα ΤΣΑΦΗ, την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα.
Η μέρα έκλεισε με μια μεεγάλη ουσιαστικά γιορτή, όπου Γονείς , Εκπαιδευτικοί, Μαθητές, με διάφορα δρώενα εικαστικά και ψυχοκινητικά, δεσμευτήκαμε για την παρακολούθηση του φαινομένου και την άμεση ανταπόκρισή μας, ώστε να περιοριστεί και να εκλείψει.

oxi stin bia 8

Η κα Τσαφή από το ΚΕΣΑΝ

oxi stin bia 7

πολύ μεγάλη συμμετοχή γονέων