Διονυσιακή μουσική (οί), στο σχολείο μας...

Επίσκεψη στο σχολείο μας, έκαναν παραδοσιακοί μουσικοί από τη ΓΕΡΓΕΡΗ Ηρακλείου, με τις ασκομαντούρες, τις μαντούρες και τα Σφυροχάμπιολα, μετέφεραν ήχους Διονυσιακούς και της παράδοσης.

Συμμετείχαν οι :

Κρουσανιωτάκης Γιώργης (Ασκομαντούρα)

Καψάλης Μιχάλης (μαθητής Β Λυκείου) (Ασκομαντούρα, Φθιαμπόλι, Λαγούτο)

Καψάλης Διονύσης (μαθητής Στ΄Δημοτικού) (Ασκομαντούρα, Φθιαμπόλι)

Μουζουράκης Κωστής (Ασκομαντούρα, Σφυροχάμπιολο)

20141124 111150

20141124 102140

20141124 101723

20141124 095649

- Η ασκομαντούρα είναι πνευστό μουσικό όργανο. Αποτελείται από το ασκί, το επιστόμιο και τη συσκευή για την παραγωγή του ήχου. Για να κατασκευάσουν το ασκί χρησιμοποιούν δέρμα κατσίκας ή πρόβατου. Το επιστόμιο φτιάχνεται από καλάμι ή διάφορα είδη ξύλου. Λέγεται συνήθως φυσητήρι ή φυσητάρι. Στο Λασίθι το λένε φουσκωτάρι και στη Σητεία μπούζουνα. Η συσκευή για την παραγωγή του ήχου αποτελείται από μία βάση μέσα στην οποία τοποθετούνται δύο καλαμένιοι αυλοί που ονομάζονται χαμπιολάκια, μαντουράκια ή μαντούρες. Η βάση κατασκευάζεται από διάφορα είδη ξύλου, π.χ. πικροδάφνη, φασκομηλιά, ελιά, καρυδιά, μουριά και λέγεται μαντουρόξυλο, θηκάρι ή σκάφη.

- Η μαντούρα είναι πνευστό μουσικό όργανο. Έχει τέσσερις ή πέντε τρύπες και σπάνια έξι. Κατασκευάζεται από ένα ή δύο κομμάτια καλάμι. Η κατασκευή και το παίξιμο της μαντούρας θεωρούνται άσκηση, προετοιμασία για το παίξιμο της ασκομαντούρας. Το ίδιο μουσικό όργανο χρησιμοποιείται και σε άλλα ελληνικά νη-σιά με την ονομασία μονοτσάμπουνο ή μονομπίμπικο. Στην Κρήτη, στο νομό Ρεθύ-μνου, έφτιαχναν στο παρελθόν ένα είδος διπλής μαντούρας, την τζυμπραγιά μαντούρα ή διπλοπαντούρα

- Σφυροχάμπιολο ονομάζεται το σουραύλι στην Κρήτη. Το σουραύλι χρησιμοποιείται σε όλη την Ελλάδα με διαφορετική ονομασία σε κάθε περιοχή. Στην Κρήτη λέγεται και θιαμπόλι, φθιαμπόλι, φτιαμπόλι, φιαμπόλι, παμπιόλι, μπαμπιόλι, χαμπιόλι, σφυρο-χάμπουλο, πειροχάμπιολο, γλωσσοχάμπουλο. Μοιάζει με την μαντούρα και για την κατασκευή του χρησιμοποιείται καλάμι, ξύλο ή κόκαλο.