Ημέρα κατά της παχυσαρκίας στα σχολεία

To υπουργείο Παιδείας καλεί τους Διευθυντές όλων των σχολείων της χώρας να πραγματοποιήσουν, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου, ομιλίες και δραστηριότητες σχετικά με τις Διατροφικές Συνήθειες και την Πρόληψη της Παχυσαρκίας, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας .Σύμφωνα με το έγγραφο του υπουργείου Παιδείας:

12

Α. Οι ομιλίες θα διεξαχθούν σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Αγωγής Υγείας και Σχολικών Δραστηριοτήτων, τους εποπτευόμενους φορείς του Υπουργείου Υγείας, το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και τους εκπαιδευτικούς Οικιακής Οικονομίας ΠΕ 15.
Β. Επιπλέον, θα υλοποιηθούν δράσεις που σχετίζονται με την παχυσαρκία και ανάλογα με την ηλικία των μαθητών θα αφορούν στη δημιουργία κολάζ, βίντεο ή κόμικς, στη συγγραφή λογοτεχνικού κειμένου ή ποιήματος, στην παρουσίαση θεατρικού δρώμενου, σε εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου κ.α.

ΣΚΟΠΟΣ-ΣΤΟΧΟΙ
Οι προτεινόμενες δράσεις στοχεύουν όχι μόνο στην προαγωγή της υγιεινής διατροφής στα παιδιά και στους νέους, αλλά και στη διαρκή ενδυνάμωση και στήριξη της δυνατότητας του σχολείου ως ένα υγιές πλαίσιο για να ζουν. Αυτή είναι μια σημαντική προσέγγιση για την αύξηση των επιπέδων υγείας των παιδιών για διάφορους λόγους:
? Το σχολείο είναι ένα μέρος όπου τα παιδιά περνούν ένα μεγάλο μέρος του χρόνου τους, οπότε υπάρχει άφθονος χρόνος για να προαχθεί η θετική συμπεριφορά ως προς την υγεία τους.
? Φαίνεται ότι οι υγιεινές διατροφικές συνήθειες ακολουθούν το άτομο και στην ενήλικη ζωή οπότε είναι σημαντικό να εξασφαλίσουμε ότι αυτό ξεκινά από το σχολείο.
? Η διατροφή και η φυσική άσκηση έχουν αντίκτυπο στα επίπεδα ενέργειας των παιδιών και των νέων και συνεπώς επηρεάζουν την σχολική-ακαδημαϊκή επιτυχία. Η βελτίωση της διατροφής και των επιπέδων άσκησης μπορούν επομένως να εξυπηρετήσουν τον βασικό σκοπό της εκπαίδευσης.
? Τα υπέρβαρα παιδιά μπορεί να στιγματιστούν στο σχολείο. Η ένταξη είναι μια κεντρική αρχή στην προσέγγιση των Σχολείων Προαγωγής της Υγείας και αυτό σημαίνει ότι όλα τα παιδιά θα έπρεπε να νιώθουν ότι εισπράττουν εμπιστοσύνη και σεβασμό. Μέσα από την προσέγγιση του Σχολείου Προαγωγής της Υγείας ο αριθμός των υπέρβαρων και παχύσαρκων παιδιών μπορεί να μειωθεί και συνεπώς να περιορισθεί ο αριθμός των παιδιών και των νέων που στιγματίζονται. Με τη μείωση του στίγματος ενθαρρύνεται η κοινωνική και γνωστική ανάπτυξη του παιδιού. Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά και οι νέοι θα έχουν μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση, θα νιώθουν καλύτερα και θα βελτιώσουν τις μαθησιακές τους ικανότητες.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Α. Οι μελέτες για τη χώρα μας δείχνουν ότι ένα στα τρία παιδιά είναι παχύσαρκα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν υπάρχει σχολική τάξη χωρίς παχύσαρκους μαθητές. Η διαπίστωση αυτή είναι σημαντική καθώς είναι απαραίτητο να διασφαλιστεί μέσα από τις όποιες δράσεις ότι κανείς μαθητής δε θα αισθανθεί υποτιμητικά και δε θα εισπράξει ρατσιστικά σχόλια για την εμφάνισή του. Η παχυσαρκία δεν παρουσιάζεται ως «μεταδοτικό νόσημα» ούτε κάτι για το οποίο κανείς πρέπει να ντρέπεται, αλλά ως μια κατάσταση που παρεμποδίζει ένα παιδί να ζήσει στο 100% των δυνατοτήτων του και υπονομεύει το παρόν και το μέλλον του.
Γι? αυτό προτείνεται το κέντρο βάρους των προσωπικών συζητήσεων να μετατοπιστεί από την παχυσαρκία στην υγιεινή διατροφή και γενικά το «ευ ζην». Οι παχύσαρκοι μαθητές είναι συχνά θύματα ενδοσχολικής βίας και πρέπει να διασφαλιστεί ότι η δράση της ημέρας για την παχυσαρκία δε θα τους στοχοποιήσει περισσότερο.
Β. Οι δράσεις που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ δεν είναι ασύνδετες μεταξύ τους. Αποτελούν μια ενότητα που προωθεί συγκεκριμένες αξίες και αρχές.

Είναι σημαντικό, λοιπόν, να συνδέουμε με κάποιον τρόπο όλες αυτές τις δράσεις. Για παράδειγμα η ημέρα για την παχυσαρκία προσφέρεται να συνδεθεί με τη μέρα του σχολικού αθλητισμού, καθώς η άσκηση συνδέεται άμεσα με την καταπολέμηση της παχυσαρκίας. Καλό είναι να ξεκινήσουμε τη μέρα κάνουμε τέτοιες συνδέσεις και «χτίζοντας» πάνω σε αυτά που τα παιδιά άκουσαν την ημέρα του σχολικού αθλητισμού.

Κατασκευάζουμε τη δική μας πυραμίδα διατροφής

piramida

?  Επισκεπτόμαστε ένα super market ή φέρνουμε από το σπίτι ετικέτες από τρόφιμα που έχουμε καταναλώσει. Μαθαίνουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες

Στο σύνδεσμο θα βρείτε πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες και παιχνίδια