Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.Την ημέρα αυτή δεν πραγματοποιούνται μαθήματα στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας, αλλά διεξάγονται ενδοσχολικοί αγώνες αθλοπαιδιών, που συνδέονται με ένα κεντρικό «θεματικό άξονα» ευρύτερου μαθησιακού πεδίου, που υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό. Για τη φετινή πρώτη Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (6/10/ 2014) ο θεματικός άξονας: ήταν «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».
Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».

Το σχολείο μας οργάνωσε μια ποικιλία δράσεων για την ημέρα αυτή:

? Επίσκεψη στο Παγκρήτιο στάδιο, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους, να συμμετέχουν σε επιλεγμένα αθλήματα και να παρακολουθήσουν άλλα.
  download 1

? Ευαισθητοποίηση πάνω στα ζητήματα τοης διαφορετικότητας, της αποδοχής του άλλου με διεπιστημονική προσέγγιση ( αισθητική αγωγή. Η/Υ, θεατρικό παιχνίδι κλπ)

? Ψυχοκινητικά παιχνίδια 20141006 123830 20141006 123912

? Ομαδικά παιχνίδια.