Tηλεδιάσκεψη του σχολείου μας για το ζήτημα της ασφάλειας στο διαδίκτυο

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διοργάνωσε ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο», η οποία πραγματοποιήθηκε επιτυχώς με την συμμετοχή του Σχολείου μας την Τρίτη 30/09/2014.

Στην συγκεκριμένη ημέρας της ημερίδας συμμετείχαν σχολεία από όλη την Περιφερειακή Διεύθυνση της Κρήτης και την Περιφερειακή Διεύθυνση της Αττικής (σύνολο 470 σχολεία).

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση από το Υπουργείο Δημόσιας τάξης για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο, να θέσουν ερωτήματα και να πάρουν απαντήσεις "ζωντανά".