ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ, ΥΓΙΗΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ (B1)

Σήμερα, όλοι οι μαθητές του Β1 με οδηγό το διατροφικό κοσμικό ρολόι μας ,φθάσαμε στον τελευταίο προορισμό του υγιεινού και νόστιμου ταξιδιού μας, στη χώρα του βραδινού. Σ’ αυτόν τον τελευταίο μας προορισμό, αναλογιστήκαμε τις επιπτώσεις της υπερβολικής κρεατοφαγίας στο περιβάλλον, ενημερωθήκαμε για την ποσότητα του κρέατος που πρέπει να καταναλώνουμε ως παιδιά και εκτιμήσαμε τα όσπρια ως ελαφρύ ,θρεπτικό και υγιεινό βραδινό.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στην αφετηρία του ταξιδιού μας, καταγράψαμε τα αγαπημένα μας φαγητά για να συνειδητοποιήσουμε την ποιότητα των διατροφικών μας συνηθειών. Στη συνέχεια κάναμε λόγο για το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής, και τη μεσογειακή διατροφή -όπως αυτή προσαρμόζεται στις ανάγκες των παιδιών- σε συσχετισμό με τη διατροφή χαμηλού οικολογικού αποτυπώματος.

Στη συνέχεια σειρά είχε η χώρα του πρωινού , όπου μάθαμε πόσο σημαντικό είναι να τρώμε πρωινό αλλά και να διαβάζουμε τα θρεπτικά συστατικά των πρωινών μας τροφών. Στη χώρα του δεκατιανού ξεναγηθήκαμε στην κατανάλωση υγιεινού και φιλικού προς το περιβάλλον σνακ σπιτικού ή από το κυλικείο .Ακόμα μάθαμε να ανακυκλώνουμε και να μην πετάμε φαγητό...Στη χώρα του μεσημεριανού μιλήσαμε για τα ψάρια και για την εποχικότητα των φρούτων και των λαχανικών. Τέλος, στη χώρα του απογευματινού μας απασχόλησε η αξία της άσκησης και της σωστής ενυδάτωσης του οργανισμού μας.

Όλα μας τα ταξίδια, ήταν γεμάτα κέφι, παιχνίδι, μουσική και γεύσεις. Κατά τις επισκέψεις μας, αποκομίσαμε χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα της διατροφής μας και συνάμα την προστασία του πλανήτη μας.