Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές της Β τάξης παίρνουν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης». Πρόκειται για ένα πρόγραμμα του WWF με τη συνδρομή του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου με σκοπό να εκπαιδεύσει τα παιδιά της χώρας να υιοθετήσουν διατροφικές συνήθειες που κάνουν καλό στην υγεία τους και στο περιβάλλον.

Οι μαθητές μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα παίρνοντας ταυτόχρονα μέρος στον διαγωνισμό Πρωταθλητές Βιώσιμης Διατροφής. Συμπληρώνοντας τις δράσεις του Προγράμματος το σχολείο μας συμμετέχει στην κλήρωση για έναν πρότυπο συνδυασμό σχολικής κουζίνας και λαχανόκηπου, προσφορά των καταστημάτων Praktiker. Ξεκινήσαμε δυναμικά πριν τα Χριστούγεννα μαζί με άλλα 11 σχολεία από όλη την Ελλάδα και συνεχίζουμε το «διατροφικό μας ταξίδι» έχοντας καταχωρημένες 4 από τις 11 δραστηριότητες του Προγράμματος. Καλή μας επιτυχία!!!