Ψίθυροι στην αμμουδιά

Κάποια από τα ωραιότερα ταξίδια ξεκινούν από ένα βιβλίο!
Τα παιδιά της Ε' Τάξης διάβασαν το βιβλίο της Εύης Τσιτιρίδου "Ψίθυροι στην αμμουδιά". Το συζήτησαν, έγραψαν γι' αυτό, το δραματοποίησαν και έφτιαξαν ένα ολόκληρο μουσείο με θησαυρούς που μάζεψαν από την αμμουδιά το καλοκαίρι που μα πέρασε. Μάλιστα μας έκαναν και μια σπουδαία αποκάλυψη: στον κήπο του σχολείου μας ένα κρινάκι βρήκε τον τρόπο να ριζώσει.
Τα παιδιά της Γ΄Τάξης του διάβασαν το βιβλίο στο οποίο πρωταγωνιστεί! Το είδαν, το άγγιξαν, το ζωγράφισαν, το εντόπισαν στις μινωικές και τις θηραϊκές τοιχογραφίες. Κι ένα ωραίο πρωί μαζί με το βιβλιοφάγο δρακάκι έκαναν έρευνα στο πεδίο.
Στο Λαογραφικό Μουσείο "Λυχνοστάτης" έμαθαν περισσότερα για το κρινάκι, είδαν τα σποράκια του, έμαθαν για το ταξίδι τους στη θάλασσα και κατάλαβαν πώς ο αέρας που έφερε τα σποράκια του μέχρι το σχολείο μας έκαναν αυτό το υπέροχο δώρο!
Βγηκαν στην παραλία κι εντόπισαν τα κρινάκια. Ηταν δύσκολο έργο γιατί έπρεπε να τα ανακαλύψουν κάτω από τις αφροδίτες, ένα φυτό ξε΄νο ακι πολύ ανθεκτικό που κρύβει τα ταπεινά κρινάκια. Καθάρισαν την περιοχή τους, την οριοθέτησαν με πέτρες ώστε να ην κινδυνεύουν από τους λουόμενους, έφτιαξαν μαντινάδες, είδαν φωτογραφίες, φύτεψαν τα δικά τους κρινάκια σε κεσεδάκια με σκοπό να μεταφυτευτούν αργότερα στο φυσικό τους περιβάλλον κι έπαιξαν παιχνίδια.
Το σχολείο μας λοιπόν είναι και επισήμως πλέον πρεσβευτής και προστάτης του ταπεινού κρίνου της θάλασσας!