Πάρτι γενεθλίων στο «Παρκάκι μας»

Το πάρκο έξω από το σχολείο το υιοθετήσαμε πριν από το Πάσχα. Πολλοί δε θα το είχατε καν προσέξει καθώς ήταν απεριποίητο, κρυμμένο μέσα στα ξερά χόρτα. Λίγες μέρες μετά τις διακοπές η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Ηρακλείου ανέλαβε τον καθαρισμό του. Σήμερα, Παρασκευή 11 Μαΐου, το πάρκο απέκτησε όνομα: «Το Παρκάκι μας» και ζωή. Οι μαθητές του Β2 επέλεξαν αυτόν ακριβώς τον ελεύθερο χώρο, για να πραγματοποιήσουν την τελευταία δραστηριότητα του Προγράμματος Διατροφής «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης», οργανώνοντας  ένα πάρτι γενεθλίων για τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το Μάιο. Στόχος μας ήταν να μοιραστούμε μεταξύ μας τροφές με χαμηλό οικολογικό αποτύπωμα και να αφήσουμε στο τέλος μηδενικά σκουπίδια. Αν θέλετε να δείτε πώς τα καταφέραμε, μπορείτε να διαβάσετε εδώ:

«Πάρτι γενεθλίων στο πάρκο»