Επίσκεψη στο οπωροπωλείο του Σκλαβενίτη στην Αμμουδάρα

Το ταξίδι της διατροφής συνεχίζεται και επόμενος σταθμός για τους μαθητές της Β τάξης ήταν το σούπερ μάρκετ, για να κάνουμε καταγραφή στα φρούτα και τα λαχανικά, να εντοπίσουμε τον τόπο προέλευσής τους και να προσέξουμε τη συσκευασία τους. Οι υπεύθυνοι του καταστήματος Σκλαβενίτη μάς υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και ήταν πρόθυμοι να μας βοηθήσουν  στην εργασία μας.

Συζητήσαμε  για την όψη των φρούτων, κι ότι δεν πρέπει να κρίνουμε μόνο από την εμφάνισή τους. Ένα φρούτο με σημάδια στη φλούδα του ή με περίεργο σχήμα δε σημαίνει ότι δεν είναι κατάλληλο για κατανάλωση. Ο διευθυντής του καταστήματος μάς έκοψε επιτόπου το μήλο στο οποίο είχαμε εντοπίσει σημάδια, για να δούμε ότι στο εσωτερικό του ήταν πεντακάθαρο.

Ψωνίσαμε τα μήλα μας στις πάνινες τσάντες που είχαμε φτιάξει σε προηγούμενο εργαστήριό μας και στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στις αποθήκες του σούπερ μάρκετ, στο χώρο παραλαβής των εμπορευμάτων και στα δωμάτια – ψυγεία.

Η επίσκεψη τελείωσε με δώρα για τους μαθητές της Β΄ τάξης κι ένα διάλειμμα στον προαύλιο χώρο, για να απολαύσουν το αγαπημένο τους φρούτο: την μπανάνα, η οποία , όπως και τα μήλα, ήταν ευγενική προσφορά του καταστήματος.